Главная / Газета "Инвестор" / Новости

Виявлення самочинного будівництва: ВС роз'яснив повноваження контролюючих органів.

Самочинним вважається будівництво, яке здійснюється хоча й на підставі проекту, але за наявності істотних порушень норм законів України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про архітектурну діяльність», правил як у самому проекті, так і при будівництві та за наявності рішень спеціально уповноважених органів про усунення порушень. Відповідну постанову у справі № 826/10962/17 Верховний Суд прийняв 27 січня 2021, повідомила прес-служба ВС.

Суди з'ясували, що під час перевірки з виїздом на місцевість контролюючим органом встановлено, що на земельній ділянці для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва розташований 6-поверховий багатоквартирний житловий будинок.

Верховний Суд наголосив, що протиправний адміністративний акт може бути визнаний недійсним зі зворотною дією, якщо інше не передбачено законом. Адміністративний орган приймає рішення про відкликання або визнання недійсним адміністративного акта для відновлення законності та захисту публічних інтересів.

Ураховуючи положення ст. 36 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідно до якої замовник будівництва самостійно несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, достатньою та необхідною правовою підставою для скасування органом архітектурно-будівельного контролю реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт та декларації про готовність об'єкта до експлуатації є встановлення факту наведення в ній замовником недостовірних даних, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом.

Таким фактом була проектна документація, яка передана замовнику будівництва для виконання будівельних робіт на об'єкті, розроблена без отримання вихідних даних для проєктування, а саме містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, чим порушено вимоги ч. 2 ст. 26 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» та ст. 26 Закону «Про архітектурну діяльність».

Крім того, скасування реєстрації декларації про початок будівельних робіт може бути наслідком самостійного виявлення органом державного архітектурного контролю недостовірних даних встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в декларації, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними в декларації.

Щодо доводів скаржника про те, що в момент дії реєстрації спірної декларації, інвестори, які проінвестували в житловий будинок, отримали право власності на свої квартири, Суд зазначив, що отримання інвесторами права власності на свої квартири не є підставою для скасування такого наказу, оскільки Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю, скасовуючи спірні декларації, діяв на підставі та в межах повноважень, передбачених законом.

За матеріалами Property Times