Застройщики: доступная ипотека в Украине будет не скоро.

Правление Нацбанка снизило учетную ставку до 11% годовых.
Редакция Property Times обратилась к застройщикам, девелоперам, экспертам и другим участникам рынка недвижимости с просьбой прокомментировать, насколько снижение учетной ставки реально повлияет на строительный бизнес Украины?

Олександр Насіковський, керуючий партнер ГК DIM, вважає, що зниження облікової ставки Нацбанку з 13,5% відразу до 11% - позитивний сигнал для будівельної сфери, в першу чергу для ринку первинної житлової нерухомості.
«Але і переоцінювати важливість цього кроку не варто.
По-перше, населення кредитує не НБУ, а банки, які теж хочуть заробляти. Отже, реальне зниження ставок по іпотеці складе не 2,5%, а скоріше 1–1,5%.
По-друге, не потрібно розраховувати на швидкий результат: ймовірно, ефект від зниження облікової ставки відчується тільки в другому півріччі 2020 р.
Але в даному випадку важливіше сам намір. Те, що це тільки перший крок, і в НБУ націлені на подальше зниження ставки. Хоча і не факт, що їм вдасться знизити свою облікову ставку до 7% до кінця року, як вони прогнозують. За оцінкою фінансових аналітиків групи компаній DIM, її зменшення майже вдвічі може призвести до непередбачуваних і не дуже приємних результатів, в тому числі сильного падіння гривні. Але при зваженому підході після умовного другого кроку очікуваний зараз позитивний ефект тільки посилиться», - зазначив він.
Ще одним позитивним результатом для ринку нерухомості, за його думкою, може стати зменшення процентних ставок по депозитах, що випливає зі зниження облікової ставки НБУ. А це означає, що власники таких депозитів можуть в майбутньому переглянути свій підхід і звернути увагу на більш прибутковий з точки зору вкладень ринок первинної нерухомості, перенаправивши свої кошти в нього.

Також позитивне значення зниження облікової ставки відзначила Анна Лаєвська, комерційна директорка компанії Інтергал-Буд. «По-перше, скорочення основної ставки стимулює зростання ділової активності, а також є шанс, що це призведе до зниження процентних ставок за кредитами для юридичних і фізичних осіб. Нагадаю, що висока облікова ставка заважає активному кредитуванню, розвитку іпотеки, і, як наслідок, економічному зростанню. Іпотечний мультиплікатор, по різними оцінкам, становить від 10 до 11,7 грн. ВВП, тобто кожна гривня іпотеки приносить 11,7 грн. у ВВП країни. Будівельна галузь може стати потужним драйвером для економіки. Тобто, дійсно є шанс і передумови для реанімації доступної іпотеки в країні, проте для цього ще потрібно багато чого зробити. Перш за все, законодавчі зміни, в тому числі захист прав кредиторів, позичальників, девелоперів і відповідальність всіх сторін. А також готовність фінансового сектора, наявність довгих грошей у банків і стабільна прогнозована ситуація в економіці країни», - вважає вона. Лаевская нагадує, що нерухомість - один з найбільш економічно вигідних способів зберегти і примножити свої заощадження в даній ситуації. Прихід грошей інвесторів також стане поштовхом для будівельної галузі, що є другим позитивним моментом. «Однак, нагадаю, що сподіватися лише на гроші інвесторів і будувати за їх рахунок - це ризикований і помилковий крок. В успішному і економічно доцільному проекті, на нашу думку, співвідношення грошей забудовника і залучених інвестицій покупців повинно бути не менше, ніж 70/30 з урахуванням, що у девелопера є ресурс і можливості пережити будь-які непередбачені ситуації, пов’язані з ринковими, політичними, економічними коливаннями і виконати взяті на себе зобов’язання», - уточнила вона.

Олексій Кулагін, керуючий власник девелоперської компанії ОМОКС, зазначає, що зниження кредитної ставки НБУ для пожвавлення економіки не має ніякого значення, ставка по позиках протягом найближчих п’яти років не повинна перевищувати один відсоток для бізнесу і нуль відсотків по іпотечному кредитуванню громадян.

Олеся Перчак, комерційний директор ІБК ОБРІЙ, вважає, що плоди зниження облікової ставки у вигляді збільшення обсягів продажу почнемо збирати, у кращому випадку, з 2021 року.
«Іпотека - єдиний інструмент, який може вплинути на збільшення обсягів угод. Проте, щоб цей процес суттєво позначився на ринку, кредитна ставка повинна бути знижена вдвічі. Наскільки це реально?
За нашою інформацією, потенційно кошти під такі низькі відсотки є тільки у державних банків. На сьогодні можна констатувати, що іпотека з тими %, які є, для більшості не доступна. Тому кількість угод за кредитами, зокрема, на проєктах ІБК ОБРІЙ не перевищує 5%. Не впевнена, що вже у 2020 році ми побачимо якийсь ривок. Причина тому - ментальність українців. І аби ми з легкістю сприймали кредити, вони повинні бути доступнішими, щоб у свідомості ми сприймали їх як приємний та зручний інструмент», - розказала вона.