ТОП-10 новаций при передаче в аренду коммунального имущества.

За повідомленням прес-служб Асоціації міст України, 23-24 січня у м.Чернівці відбулось засідання Секції АМУ з питань комунального майна.

На ньому радник голови Фонду державного майна України, який є одночасно головою Постійно діючої комісії з питань комунальної власності Київської міської ради, Леонід Антонєнко презентував головні новації Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №157-ІХ від 03.10.2019 р.
(Л. Антонєнко був співрозробником основних положень Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №157-ІХ від 03.10.2019р. та проєкту постанови Кабміну, якою пропонується затвердити Порядок передачі державного та комунального майна).

Топ-10 новацій Закону України «Про оренду державного та комунального майна»:

1. З’являється єдина загальнонаціональна система інформації про вакантне майно, належне державі і громадам.

2. Орендодавець (чи будь хто інший) не отримує інформацію про осіб, які стають бажаючими прийняти участь у аукціоні та отримати майно.

3. Змінюються цільове призначення і додаткові умови: скасовуються цільові призначення для усіх типів майна, окрім освітнього, медичного, культурного, спортивного і майна, в якому розміщені держустанови. Встановлюється вичерпний перелік додаткових умов і документів, які можна вимагати для підтвердження вимог.

4. Змінюється процедура допуску до участі в конкурсі. Скасовується попередня кваліфікація, документи оцінюються лише після конкурсу, забороняється вимагати інші документи, окрім витягу із реєстру про бенефіціарних власників.

5. Змінюється визначення стартової ціни:
- зберігається лише для оренди без конкурсу (без аукціону);
- балансоутримувачі зобов’язані самостійно переоцінити об’єкт, якщо він амортизований;
- в решті випадків – стартова ціна без оцінки;
- інновативні механізми спонукають учасників до подачі найбільш наближеної до ринкової ціни ще до початку аукціону.

6. Змінено величину гарантійного платежу (2 місяці від стартової ціни, яка обраховується від балансової вартості), але натомість запроваджені авансовий платіж (2 місяці) і забезпечувальний депозит (2 місяці), які сплачують перед укладанням договору. Депозит повертається лише після закінчення договору.

7. Змінюється порядок продовження договорів:
- усі договори продовжуються автоматично;
- друге продовження виключно через аукціон;
- орендар має переважне право на продовження і право на компенсацію витрат на поліпшення об'єкту оренди за рахунок переможця аукціону;
- конкуренти чинного орендаря сплачують потрійний розмір авансового платежу (6 місяців).

8. Невід’ємні поліпшення з подальшим викупом без конкурсу. Тобто невід’ємні поліпшення не даватимуть права на викуп та будівельна експертиза і звіт оцінювача замість аудиторського висновку.

9. Міняється строк оренди, який стає 5 років без нотаріального посвідчення, якщо такий договір укладено на Прозорро. Чинні договори орендарі можуть переоформити існуючі короткострокові на 5-річні за умови нотаризації.

10. Порядок зміни умов договору за новими правилами:
- зменшення орендної плати не допускається;
- зміна цільового призначення не допускається у більшості випадків;
- зміна площі допускається у окремих випадках;
- заміна сторони не допускається.